ДНЗ «Сумський хіміко-технологічний центр ПТО»

Рекомендації вчителям по роботі з обдарованими учнями

 

У роботі з обдарованими дітьми діяльність вчителя повинна спрямовуватися в двох напрямах водночас: превентивному та реабілітаційному. Превентивні дії маютьвключати раннє розпізнавання здібностей дитини для створення її оптимальних умоврозвитку. Реабілітація має бути спрямована на раннє виявлення здібних дітей, якімають труднощі у соціальній адаптації, і надання їм своєчасної допомоги, не чекаючи,коли труднощі набудуть нездоланного характеру.

Слід добре пам’ятати: якщо виникають проблеми між учителем і розумово обдарованим учнем, причину треба шукати насамперед у першому. Вона вимагаєроз’яснювально - коригуючих впливів.

 

У свою чергу, педагогам варто керуватися рекомендаціями, що створюють сприятливі умови для реалізації прийомів роботи з розумово обдарованими дітьми.

 • Не бажано приділяти надто багато уваги ігровому навчанню з виразним елементом змагальності. Учень найчастіше буде переможцем, що може викликати неприязнь інших дітей і не сприятиме створенню атмосфери всезагальної зацікавленості.
 • Не підносити обдарованих дітей на "п’єдестал" чи перетворювати їх у вундеркіндів в очах інших. Їхній успіх належним чином оцінять, а недоречне підкреслення виключності часто породжує роздратування, ревнощі, відторгнення замість очікуваних позитивних реакцій. Але не припустима й іншакрайність – навмисне публічне приниження унікальних здібностей, особливо саркастичні зауваження щодо них.
 • Доцільно пам’ятати, що здебільшого розумово обдаровані діти погано сприймають строго регламентовані заняття, що повторюються.


 

Правила роботи з тривожними учнями.

 

 

 1. 1.Уникайте змагань і яких- небудь видів робіт, що враховують швидкість виконання.
 2. 2.Не порівнюйте учня оточуючими.
 3. 3.Частіше використовуйте тілесний контакт, вправи на релаксацію.
 4. 4.Сприяйте підвищенню самооцінки учня, частіше хваліть його, але так , щоб він знав за що.
 5. 5.Частіше звертайтесь до учня по-імені.
 6. 6.Демонструйте зв'язки впевненої поведінки, будьте у всьому прикладом для учня.
 7. 7.Не висувайте до учня завищених вимог.
 8. 8.Будьте послідовні у вихованні учня.
 9. 9.Намагайтеся робити учню як найменше зауважень.
 10. 10.Використовуйте покарання лише у крайніх випадках.
 11. 11.Не принижуйте учня, караючи його.

 


 

Рекомендації педагогам

щодо поводження з учнями, схильними до агресивної поведінки

 

 1. 1.Пам'ятайте , що заборона й підвищення голосу – найнеефективніші способи подолання агресивності. Лише зрозумівши причини агресивної поведінки та усунувши їх , ви можете сподіватися, що агресивність учня буде подолано.
 2. 2.Дайте учню можливість виплеснути свою агресію, перенесіть її на інші об'єкти. Дозвольте йому розірвати аркуш паперу (краще з зазначеною учнем проблемою), й ви побачите, що в реальному житті агресивність у цей момент знизилася.
 3. 3.Показуйте учню особистий приклад ефективної поведінки. Не допускайте при ньому вибухів гніву або невтішних висловлювань про своїх друзів чи колег.
 4. 4.Нехай учень в кожний момент відчуває, що ви його поважаєте, цінуєте та приймаєте таким, яким він є.
 5. 5.Стримуйте прагнення учня провокувати сварки з іншими. Треба звертати увагу на недружелюбні погляди одне на одного або бурмотання чого-небудь із образою собі під ніс.
 6. 6.Після конфлікту обговоріть з учнем причини його виникнення, визначте неправильні дії учня, які призвели до конфлікту. Спробуйте знайти інші можливі способи виходу з конфліктної ситуації
 7. 7.Не обговорюйте при учню з іншими  проблеми його поведінки,  він може переконатися в думці про те, що конфлікти неминучі, і продовжуватиме провокувати їх.

 

КОНТАКТИ

 • 40024, м.Суми, вул. Прокоф`єва, 38
 • (0542) 63-55-86
 • (0542) 36-51-59 
 • email: shtc-pto@ukr.net
 • fax: 63-55-86

До нас можна доїхати: 

 • маршрутними таксі № 2, 9, 17а, 21, 51, 52, 53 
 • тролейбус №15, 15а