ДНЗ «Сумський хіміко-технологічний центр ПТО»

1Поради_самодопомоги_в_стресових_ситуаціях_Page_1.jpg

       В несподіваних/раптових екстремальних ситуаціях, в ситуаціях загрози, небезпеки, травматичних подіях, кризових ситуаціях – психіка людини проявляє різні емоційні реакції, стани. Це може бути, наприклад: НАПРУГА. СТРАХ, ФОБІЇ, ЗАЦІПЕНІННЯ, АГРЕСИВНІСТЬ, ЗЛІСТЬ, ПРИГНІЧЕННІСТЬ, ВИСНАЖЕННЯ, ТОЩО. Це нормальні реакції психіки людини на несподівану, травмуючи подію. Для того щоб справитися зі стресом та відновити власні сили, ресурси, можна скористатися певними техніками саморегуляції емоційних станів, напруження. Техніку чи спосіб можна підібрати для себе індивідуально, наприклад:

vРозмова про подію, обговорення, висловлювання і усвідомлення емоцій, почуттів з рідними, друзями;

vДихальні техніки (почергове, глибоке, заспокійливе та мобілізуюче, різкі вдихи і видохи). Дихання через долоню: вдих з однієї долоні та видих в іншу.

vЗаземлення: знайти точку опори ( сісти, обпертися об стіну, дерево), відчути цю опору, порахувати та назвати предмети, які в полі зору, доторкнутися до них, відчути. Зусиллям волі переключитися на «тут і тепер» та зробити якісь речі, наприклад: перебрати речі, полити квіти, потримати долоні під холодною водою, вмитися, поговорити з кимось хто поруч, уявити про що думають інші люди, яких ви бачите.

vЗа допомогою уяви, наприклад техніка «Фортеця»: зручно облаштуйтеся, заплющить очі та уявіть себе в безпечному місці - ви в кам’яній, міцній фортеці з товстими стінами, мурами, по колу фортеці рів з водою. Коло вас у фортеці може бути хтось або щось ( предмети), які допоможуть вам відчути безпеку і захищеність.

vФізичні вправи, спорт, прогулянки або просто звичайне прибирання, басейн або просто тепла ванна – що вам подобається і доступно в певній критичній ситуації.

vКіно та мульти – терапія (обирати спокійні, позитивні з гарною енергетикою та змістом, можливо з гумором)

vМалювання ( вираження на папері спектру внутрішніх емоцій, припрацювання проблеми, стресу). Також можна малювати мандали або нейрографіку. Наприклад:

3Поради_самодопомоги_в_стресових_ситуаціях_Page_3.jpg

0001

0002

0003

0004

0002

11

12

Контакти щодо психологічної підтримки

     Цілодобова лінія психологічної підтримки «Між нами» Львівський міський центр

соціальних служб - 380800307305.

Дзвінки з будь-яких операторів — безкоштовні.

      Цілодобова безоплатна правова допомога /Free Legal Aid. - 0 800 213 103. Консультування з правових питань.

      Центр психосоціальної підтримки НаУКМА та БО «Голоси дітей». Гаряча лінія для дітей (08.00 – 22.00):                   096 039 22 58; 099 198 57 95; 063 558 12 82.

     Гаряча лінія НУО «Людина в біді» Безкоштовні психологічні консультації (24/7) 0 800 210 160.  

     Центр-Ресурс Професіонал. Системний сімейний психотерапевт. (09.00 – 20.00) тел. у Польщі +4873 311 52 96.    Вайбер, телеграм: (067)-718-99- 66 (063)-721-04-63 (066)-219-09-73

 

Психологічна підтримка, куди звертатись

 

 

 

"Першими ламалися ті, хто вірив, що

скоро все закінчиться. Вижили ті,

хто зосередився на своїх діях, без

очікування того, що може статися

або не станеться".

                                                                                                          В.Франкл

Як безпечно пережити воєнний час?

         Війна є важким випробуванням для кожного з нас. У цей лихоліття нас постійно переслідують стреси, тривога, втома, почуття нетерпіння. Ми іноді відчуваємо, що сили покинули нас і це може вплинути на наше навчання, роботу та життя вдома. На цій сторінці ви дізнаєтесь кілька правил, які допоможуть вам успішно подолати цю стресову ситуацію. Ці правила, звичайно, не в змозі змінити політичну реальність, але вони можуть змінити ваше життя і допомогти вам спокійно пережити воєнний час чи інші не менш стресові ситуації. Дотримуючись цих нескладних правил, ви станете спокійнішим і сильнішим за духом і тілом.

            Дотримуйтесь заведеного порядку життя - Звичайне розмірене життя створює острівець безпеки в океані небезпек і бур. Зберігаючи заведений розпорядок дня, ви демонструєте собі та оточуючим, що ви сильні та життєздатні. При цьому ви заявляєте, що продовжуєте жити і сподіватися попри все.

         Дотримуйтесь режиму здорового харчування, займайтеся спортом та висипайтеся – "У здоровому тілі – здоровий дух". Слідкуйте за своїм здоров'ям, і це допоможе вам успішно пережити лихоліття, не долаючи додаткових проблем.

            Виконуйте вправи на розслаблення. Щоденні вправи на розслаблення допоможуть вам подолати стрес і потяг повсякденного життя. Чим регулярніше ви їх робите, тим краще навчитеся розслаблятися і підтримувати природний баланс в організмі. Все це безпосередньо впливає на настрій і душевний спокій. Спробуйте вправлятися кілька хвилин один-два рази на день.

            Говоріть про свої почуття з близькими людьми. Якщо ви поділитеся своїми почуттями та переживаннями, то ви знімете з себе їхній тягар і подивитесь на них по-новому. Більше того, ви можете з подивом виявити, що й інші люди відчувають те саме, що й ви.

         Допомагайте іншим – це можуть бути батьки, діти або друзі, яким потрібно трохи участі чи підтримки. Ви також можете зайнятися добровольчою діяльністю в організації, яка вам подобається. Допомагаючи людям, що оточують вас, ви відчуєте себе набагато краще. Крім того, ви зможете довести собі, що у вас достатньо сил для того, щоб самому впоратися із ситуацією та надати допомогу іншим.

            Виділіть час для улюблених занять. Щодня виділяйте час на те, що ви любите: заняття спортом чи мистецтвом, музика, читання, походи та багато іншого. Це допоможе вам відволіктися від важкої реальності і пам'ятати про те, що навіть у важкі часи можна знайти оазис, який зробить життя кращим.

 

0001

0002

0003

0004

0005

0002

0002

0001

Сьогодні досить часто можна помітити, як, замість спілкування, молоді люди проводять час разом кожен у своєму телефоні. Зазвичай, користувачі смартфонів починають свій день із, наприклад, перегляду соціальних мереж або стрічки новин та закінчують його так само. «Розумні гаджети» стали невід’ємною частиною нашого життя: люди використовують їх не лише для дзвінків або повідомлень, але й для перевірки погоди, здійснення онлайн-покупок, пошуку роботи тощо. Та науковці стверджують, що, поза нашою увагою, залежність від смартфонів радикально змінює наші життя, і це не завжди має позитивні наслідки.

Вчені попереджають: надмірне використання смартфонів може призвести до розвитку депресії, тривоги та стресових станів. Більш того, часте використання телефону, а особливо–у другій половині дня, погано впливає на якість сну, викликає фізичний дискомфорт, головний біль та знижує гостроту зору. 90% користувачів хоча би раз відчували так званий фантомний вібраційний синдром – коли здається, ніби дзвонить або вібрує мобільний телефон.

 Та всі ці прояви – це лише незначна частина більшої проблеми.

Вплив на інтелект

Останні дослідження доводять, що використання розумних гаджетів негативно впливає на інтелектуальний рівень людини. Уважність може знижуватися навіть тоді, коли смартфонами де-факто не користуються: навіть того, що гаджет просто є поруч, достатньо, щоб несвідомо відволікати увагу.

Вся справа у тому, пояснюють вчені, що смартфони стали невід’ємним «вікном у світ», а тому наш мозок автоматично приділяє їм увагу: «сигнал із телефону (свого, не чужого) активує ту ж саму недобровільну систему уваги, яка відповідає за сприйняття звуку свого імені».

Часте покладання на «кишеньковий інтернет» у пошуках відповідей на запитання також значно знижує спроможність мозку запам’ятовувати інформацію.

https://youtu.be/uVDABiqYlRE 

0001

Як стати щасливою людиною? Ця тема турбує кожну жінку в тій чи іншій мірі. Конфуцій вважав, що у цьому – і є сенс життя, адже «людина народжена для щастя, як птаха для польоту».

Не секрет, що для кожного рецепт, як стати щасливою людиною – свій. Проте є загальні поради та правила, які допоможуть вам у цьому. Їх вивели психологи на основі численних досліджень та спостережень.

 

Отже, дотримуйтеся наступних 10 простих рекомендацій.

 

1.Вдячність. Завжди акцентуйте увагу на тому хорошому, що вже є у вашому житті. Перед сном можна помолитися та подякувати Богу за все, що у вас є – рідних, близьких, роботу, та все, що трапилося за день. Іноді ми просто не помічаємо, скільки прекрасного уже є в нашому житті. Це – один із найпростіших способів, як стати щасливою. Крім того,постійно висловлюйте вдячність іншим людям. Доведено, що це дуже сильно покращує стосунки. Наприклад, аби налагодити відносини з чоловіком, психологи радять вести блокнот, де записувати, за що ви йому сьогодні вдячні. І висловлювати все це. Часто дякуйте рідним і близьким. Подякуйте дитині, яка по прибирала та чемно поводилася. Дякуйте друзям і навіть незнайомим людям (продавцям, таксистам і т.д.). Крім того, на думку езотериків,саме вдячність притягує в наше життя все більше благополуччя.

2.Щоденник успіху. Щодня ввечері записуйте свої успіхи та приємні речі, що трапилися за день. Це теж допоможе зосередитися на позитиві та відчути додаткову радість від сьогоднішніх перемог. Навіть якщо вам просто вдалося встати сьогодні трохи раніше чи встояти перед певною спокусою – це все одно маленький успіх, тож похваліть себе і запишіть це.

3.Визначте параметри свого щастя. У кожного щастя – своє. Комусь подобається багато подорожувати, а комусь – проводити побільше часу вдома, у затишку. Продумайте всі нюанси. Скільки часу ви хочете присвячувати роботі, для того, щоб бути щасливою? Яка це має бути робота? Скільки часу ви хочете присвячувати собі, а скільки – сім’ї? Якими мають бути ваші стосунки з близькими, щоб ви були щасливими? Який розпорядок дня вам потрібен для щастя? Чітко визначте все це для себе і розпишіть.

4.Визначте, що приносить вам радість. Ви можете написати довгий список всього, що вам приносить радість і регулярно переглядати це. Наприклад, шоколад, прогулянки, зустрічі з друзями в кафе, перегляд романтичного кіно з коханим, ванна з піною, і т.д.

5.Плануйте радість. Радісні події деколи бувають спонтанними. Проте, якщо хочете стати по-справжньому щасливими –плануйте свою радість! Наприклад, внесіть у свій розпорядок дня пункти із попереднього списку радісних для вас речей. І вставляйте у свій розпорядок. Таких пунктів у вас має бути не менше п’яти за день. Поставтеся до цього відповідально: якщо вирішили прийняти ванну, то більше ніякі насущні проблеми не мають вас відволікати.

6.Контролюйте своє життя. Психологи за численними дослідженнями виявили, що один з головних способів,як стати щасливою людиною – це відчувати, що ви самі контролюєте своє життя. Тож «плисти за течією» — не ваш варіант. Не варто впадати у крайність та намагатися контролювати абсолютно все. Але ви повинні знати, що в загальному керуєте своїм життям самі: у вас є ціль та план, як її досягнути, ви знаєте, до чого прагнете та робите щось для цього.

7.Акцентуйте увагу на хорошому. Це – дуже важливо. Якщо ви будете постійно думати про погане, то відповідно почуватиметеся. Насправді ж щастя – це такий же навик, як біг та сила волі, тож його можна і треба тренувати. Спочатку вам доведеться змушувати себе вірити в краще і концентруватися на позитиві – бути вдячними, цінувати успіхи та робити для себе приємні речі. Проте згодом це стане хорошою звичкою.

8.Оточуйте себе приємними людьми та речами. Навколо вас завжди має бути гарна атмосфера. На робочому місці мають бути ті речі, які вас радують та надихають. Вдома – чисто та затишно. Виглядайте гарно самі. У вашому оточенні краще залишити щасливих людей, які заряджають вас позитивом і цілеспрямованістю.

9.Майте ціль. За тими ж дослідженнями психологів, люди, які мають ціль, почуваються щасливішими. Це – один з головних елементів контролю за власним життям. Якщо ви до чогось прагнете, отже, ви живете, рухаєтеся вперед та вдосконалюєтесь.

10.Робіть добро. Насправді робити приємні речі варто не лише для себе, а й для інших. Відомо, що це дає дуже сильний заряд щастя та радості. Пожертвуйте непотрібний одяг дитячому будинку. Порадуйте коханого романтичною вечерею-сюрпризом. Зробіть невеликий подарунок подрузі. Все це вернеться до вас сторицею у вигляді позитивних емоцій та загального відчуття щастя!

ПСИХОЛОГІЧНА СЛУЖБА ЦЕНТРУ

0041

0042

0043

0044

0045

 

0031

0032

0033

 

КОНТАКТИ

  • 40016, м.Суми, пр-т. Свободи, 38
  • (0542) 78-99-92
  • (0542) 78-99-90 
  • email: shtc-pto@ukr.net
  • моб: 066-290-47-45

До нас можна доїхати: 

  • маршрутними таксі № 2, 17а, 21, 51, 52, 53 
  • тролейбус №15, 15а