ДНЗ «Сумський хіміко-технологічний центр ПТО»

О значенні кольору в психології написано безліч статей і книг. Вченими вже давно виявлені закономірності впливу кольору на психологічний стан людини і ось деякі результати їх спостережень:

Червоний колір, як допінг, збуджує психіку людини, пробуджує в ньому бажання діяти і просто піднімає настрій. Однак постійне стимулювання психіки може привести до стресів і нервових зривів.

 

Оранжевий колір теж піднімає настрій, але «м’яко», неагресивно і вважається «кольором добра», проте його енергетичний вплив на психіку теж досить велике. Крім того, він, безумовно, «креативний», тобто стимулює розумову діяльність і пробуджує в людині творчі здібності, так що в кімнатах, де ви збираєтеся відпочивати, вішати  оранжевого кольору не рекомендується.

 

Жовтий колір формує позитивне й оптимістичне ставлення до життя (не дарма його так люблять циркові клоуни!), Покращує травлення, сприяє прояву позитивних емоцій і виникнення довірчих відносин.

 

• Зі значенням чорного кольору в плані впливу на психіку людини не все так однозначно, як з іншими. З одного боку, його діловоі аскетизм і стриманість допомагають людині внутрішньо сконцентруватися, а з іншої точки зору чорний колір – це колір депресії, песимізму і активного неприйняття світу. Вибирати чорний колір у якості єдиного кольору, наприклад, інтер’єру квартири або квартирних штор дуже не рекомендується – тільки в поєднанні з іншими, більш світлими тонами, тому беріть свій краскопульт  і терміново перефарбовуйте стіни, якщо вони у Вас монотонно чорні..

 

Блакитний колір для більшості людей асоціюється з небом, вселяє в душу оптимізм і спокій, пригнічує агресивність і руйнівні емоції.

 

Зелений – це весняний, ніжний, оздоровчий і самий безконфліктний колір. Зелений і блакитний – це два найбільш рекомендованих кольору штор для комфортного відпочинку.

 

• Білий колір є як би логічним «продовженням» денного світла. Основні асоціації, які він викликає – це благородство, чистота, помірність і урочистість, відповідно до них формується і психоемоційний настрій людини, наприклад, в приміщенні, де в оформленні інтер’єру переважає білий колір.

Це лише основні закономірності впливу кольору на психіку людини, їх мала частина. Різні колірні поєднання можуть народжувати в нашій душі інші, найрізноманітніші емоції й формувати комфортні для людської психіки кольорові гами вміють тільки професіонали, озброєні спеціальними знаннями і постійно в цій справі практиковані.

 

1. Втомився - малюй квіти.

2. Злий - малюй лінії.

3. Болить - ліпи.

4. Нудно - заповни листок паперу різними кольорами.

5. Сумно - малюй веселку.

6. Страшно - батоги макраме або роби аплікації з тканин.

7. Відчуваєш тривогу - зроби ляльку-мотанку.

8. При обуренні - рвіть папір на дрібні шматочки.

9. Відчуваєш занепокоєння - складуй орігамі.

10. Хочеш розслабитися - малюй візерунки.

11. Важливо згадати - малюй лабіринти.

12. Відчуваєш незадоволення - зроби копію картини.

13. Відчуваєш відчай – малюй дороги.

14. Потрібно щось зрозуміти – малюй мандали.

15. Потрібно швидко відновити сили – малюй пейзажі.

16. Хочеш зрозуміти свої  почуття – малюй автопортрет.

17. Важливо запам’ятати стан – малюй кольорові плями.

18. Якщо потрібно систематизувати думки – малюй соти і квадрати.

19. Хочеш  розібратися в собі і своїх бажаннях – створи колаж.

20. Важливо сконцентруватися на думках – малюй крапками.

21. Для пошуку оптимального виходу із ситуації – малюй хвилі і круги.

22 Відчуваєш що «застряг» і потрібно рухатися далі – малюй спіралі.

23. Хочеш сконцентруватися на меті – малюй сітки і мішені.

 

 

В Університеті імені Саймона Фрейзера в Канаді досліджують, як залежності і звички впливають на здоров'я людей.

Недавно там було з'ясовано, що завзяті любителі комп'ютерних ігор старішають раніше за всіх інших* людей. Уже у 24 роки у «геймерів» спостерігають­ся ознаки загальмованості реакції. Це свідчить про перші процеси регенерації мозку. Причому на зов­нішньому вигляді інтелектуальна старість теж по­значається, хоча і не так помітно.


«В ігроманів швидше „зношується" емоційний інтелект, який відповідає за контроль над своїми емоціями і розпізнаванням чужих емоцій. Маючи високий коефіцієнт IQ, але низький EQ, людина має менше шансів реалізувати себе в житті, — зауважує психоаналітик Марина Бабушкіна. — „Геймери" не можуть самоствердитися на основі реальних почут­тів і тому виражають себе лише формально, сліду­ючи правилам „гри". Водночас у них відбуваються цілі бурі переживань усередині, які стають причи­ною неуважності».

 

До речі, реакцію можна відновлювати і трену­вати. Допоможуть спортивні ігри. Наприклад, пінг- понг рекомендують для тренування зору, гімнас­тики серцевого м'яза й опорно-рухового апарату, а також для профілактики старечого недоумства.

 

Притча про увагу

 

Якось донька, дуже сумна, прийшла до мами:
– Мама, мій коханий каже, що втомився від мене. Від мого товариства, частих дзвінків, повідомлень та уваги. Сказав, що хоче відпочити. Як мені бути? Що мені робити?

– Подивися на ці квіти в нашому будинку, – відповіла мати, – Якщо я забуду про них і перестану поливати, то що з ними буде?
– Вони зів’януть.

– Правильно. А якщо навпаки, буду поливати їх по кілька разів на день?
– Швидше за все вони зігниють, – відповіла дочка.
– Вірно. І тепер найголовніший секрет: дивитися і прислухатися до квітів. Як тільки я бачу, що квітка сохне – я тут же даю їй вологу. Але якщо бачу, що рослина буквально плаває у воді, як у болоті, то забуваю про неї на кілька днів і не турбую без потреби.

 

Навіщо людині пам'ять?

 

Старий китайський мудрець йшов по засніженому полю і побачив заплакану жінку.

- Чому ти плачеш? - Запитав він її.

- Тому що згадала минуле, молодість, колишню красу, нині збляклу, чоловіків, яких любила. Бог був жорстокий, подарувавши людям пам'ять. Він, видно, знав, що я буду згадувати весну моєму житті і плакати.

Мудрець, втупившись нерухомим поглядом в одну точку, споглядав снігову рівнину. А жінка раптом перестала плакати і запитала:

- Що ти бачиш там?

- Бачу квітучі троянди, - відповідав мудрець. - Бог був великодушний, подарувавши мені пам'ять. Він, видно, знав, що взимку я завжди зможу згадати весну і посміхнутися.

 

Притча про позитивне мислення

 

Якось старий учитель сказав своєму учневі:

-         Будь-ласка, оглянь цю кімнату і спробуй знайти у ній все, що має коричневий колір.

Молодий чоловік оглянувся. В кімнаті було багато коричневих предметів: дерев’яні рами картин, диван, карниз для занавісок, книжки і ще багато різних дрібниць.

-         А тепер закрий очі і перечисли всі предмети… голубого кольору, - попросив учитель.

Молодий чоловік розгубився:

-         Але я нічого не помітив!

Тоді учитель сказав:

-         Відкрий очі. Подивися, як тут багато голубих предметів!!!

Це була правда: голуба ваза, голубі рамки фотографій, голубий коврик.

Учень відповів:

-         Але ж це хитрість! Адже я за вашою вказівкою шукав коричневі, а не голубі предмети!

Учитель тихо зітхнув, а потім посміхнувся:

-         Саме це я і хотів тобі показати! Ти шукав і знаходив тільки коричневий колір. Так само відбувається з тобою і в житті: ти шукаєш і знаходиш тільки погане і не помічаєш все хороше!

-         Мене завжди вчили, що слід чекати гіршого, і тоді ніколи не виявишся розчарованим. А якщо гіршого не станеться, то мене чекає приємний сюрприз. Ну, а якщо я завжди буду надіятись на краще, то ризикую бути розчарованим.

-         Упевненість в користі очікування гіршого заставляє нас не помічати все хороше, що відбувається у нашому житті. Якщо чекаєш гіршого, то обов’язково його і отримаєш. І навпаки. Можна знайти таку точку зору, з якою кожне переживання буде мати позитивне значення. З цієї хвилини ти будеш шукати у всьому щось позитивне!

 

Прийняти Cебе


Ви не можете бути ніким іншим,
а лише тим , хто ви є.
Існуванню ви потрібні саме таким.

 

Одного разу король зайшов до саду та побачив дерева, кущі та квіти, які в’янули та гинули. Дуб сказав, що помирає тому, що не може бути таким високим, як сосна. Коли король звернувся до сосни, то дізнався, що вона сохне тому, що не може давати виноград подібно виноградній лозі. А лоза гинула тому, що не може квітнути, наче троянди…

Невдовзі король знайшов одну рослину, яка звеселила його серце, була свіжа та квітуча. Після розпитувань він отримав таку відповідь:

"Я вважаю це саме собою зрозумілим, адже коли ти посадив мене, ти хотів отримати радість.

Якби ти хотів дуб, виноград або сосну – ти посадив би їх. Тому я думаю, що не можу бути нічим іншим, крім того, що я є. І я намагаюсь розвивати свої кращі якості ”.

 

Кому належить подарунок?

 

В Японії, в одному селищі, недалеко від столиці, жив старий мудрий самурай. Одного разу, коли він вів заняття зі своїми учнями, до нього підійшов молодий боєць, відомий своєю брутальністю і жорстокістю. Його улюбленим прийомом була провокація: він виводив супротивника з себе і, засліплений люттю, той брав його виклик, робив помилку за помилкою і в результаті програвав бій. Молодий боєць почав ображати старого - він кидав в нього каміння, плювався і лаявся останніми словами.

Але старий залишався незворушним і продовжував заняття. В кінці дня роздратований і втомлений молодий боєць забрався геть. Учні, здивовані тим, що старий виніс стільки образ, запитали його: - Чому ви не викликали його на бій? Невже злякалися поразки? Старий самурай відповів: - Якщо хтось підійде до вас з подарунком і ви не приймете його, кому буде належати подарунок? - Своєму колишньому хазяїну, - відповів один з учнів. - Те ж саме стосується заздрості, ненависті і лайок. До тих пір, поки ти не приймеш їх, вони належать тому, хто їх приніс.

 

 Лабіринт

 

Одного разу Учитель привів свого учня в парк, розташований біля підніжжя гори. У парку знаходився складний лабіринт з дуже високими і гладкими стінами. Дах у лабіринту була відсутня, і його переходи висвітлювалися сонячним світлом.

Учитель підвів учня до входу в лабіринт і велів йому відшукати вихід. Учень блукав в лабіринті цілий день і цілу ніч, але раз по раз незмінно заходив у глухий кут. . Зневірившись вибратися назовні, він впав на землю і заснув. Відчувши, як хтось трясе його за плече, учень відкрив очі. Над ним стояв Учитель. - Іди за мною, - сказав він. Учень, присоромлений тим, що не виконав завдання, пішов за ним. Вийшовши з лабіринту, Учитель, не обертаючись, став підніматися на гору. Піднявшись на вершину, він звелів: - Подивися вниз! З місця, на якому вони стояли, лабіринт було видно як на долоні. - Дивлячись звідси, ти можеш відшукати шлях, що веде до виходу з лабіринту? - Запитав Учитель. - Це нескладно, - сказав учень. - Потрібно тільки уважно придивитися. - Знайди його і гарненько запам'ятай, - велів Учитель. Через деякий час вони спустились з гори, учень увійшов в лабіринт і впевнено минув його, ні разу не збившись і не заблукавши. - Урок, який ти отримав сьогодні, стосується одного з головних секретів Мистецтва Життя, - зустрівши учня біля виходу, сказав Учитель. - Чим далі ти відсторонюється від ситуації, чим вище над нею піднімаєшся, ніж велику поверхню охоплює твій погляд, тим простіше знайти правильне рішення.

 

Для  невдах

 

   Багато років тому Король Неаполя, Герцог Ассунскій, наніс візит до Іспанії.

   Під час своєї подорожі він заглянув в гавань Барселони, де стояла галера із засудженими веслярами. Герцог піднявся на борт і запитав кожного, який злочин привело його на галеру. Кожен розповідаючи свою трагічну історію знайшов собі виправдання, але тільки один з них зізнався:

   - Пане мій, я тут тому що заслуговую цього.

   Герцог був здивований. Він звернувся до капітана галери:

   - Всі ці люди невинні, але серед них є один злочинець. Давайте ж звільнимо його, поки він не заразив інших своєю зіпсованістю.

   Ця стара притча цікава тим, що ми теж все життя виправдовуємо себе, звинувачуючи інших чи обставини. А потрібно всього лише визнати свої помилки і позбутися від галерного рабства вічного невдахи.

 

 Урок  метелика

 

Одного разу в коконі з’явилася маленька щілина. Перехожий, який випадково проходив повз, довго стояв і спостерігав, як через цю маленьку щілину намагається вибратися метелик …

Минуло багато часу, метелик ніби залишив свої зусилля, а щілина залишалася такою ж маленькою. Здавалося, метелик зробив усе що міг, і що ні на що інше в нього не було більше сил …

Тоді перехожий вирішив допомогти метелику, він узяв складаний ножик і розрізав кокон. Метелик негайно вибрався. Але його тільце було слабким і немічним, його крила були прозорими і ледь рухалися.

Чоловік продовжував спостерігати, думаючи, що ось-ось крила метелика розправляться і зміцніють і він полетить. Але такого не сталося!

Залишок життя метелик волочив по землі своє слабке тільце, свої нерозправлені крила. Він так і не зміг полетіти…

А все тому, що чоловік, бажаючи йому допомогти, не розумів того, що зусилля для виходу через вузьку щілину кокона, необхідні метелику, щоб рідина з тіла перейшла в крила і щоб метелик зміг літати

. Життя змушувало метелика з труднощами залишати цю оболонку, щоб він міг рости і розвиватися.

Іноді саме зусилля необхідні нам у житті. Якби ми могли  жити, не зустрічаючись з труднощами, ми були б обділені. Ми не змогли б

бути такими сильними, як зараз. Ми ніколи не змогли б літати.

Я просив сил … А життя дало мені труднощі, щоб зробити мене сильним.
Я просив мудрості … А життя дало мені проблеми для вирішення.
Я просив багатства … А життя дало мені мозок і м’язи, щоб я міг працювати.
Я просив можливість літати … А життя дало мені перешкоди, щоб я їх долав.
Я просив любові … А життя дало мені людей, яким я міг допомагати в їх проблемах.
Я просив благ … А життя дало мені можливості.
Я нічого не отримав з того, про що просив. Але я отримав все, що мені було потрібно.

 

Мішок проблем

 

Одного разу до Бога прийшла жінка. Її спина була зігнута під вагою великого мішка, голова нахилена вперед, а погляд спідлоба був тривожним і пильним.

– Ти втомилася, мила жінко? – Стурбовано спитав Господь. – Зніми свою ношу з плечей, присядь, відпочинь.

– Дякую, але я не можу тут розсиджуватися, я ненадовго, – відмовилася жінка. – Тільки попрошу – і відразу назад! А то раптом за цей час вже що-небудь трапилося? Ніколи собі цього не прощу!

– Чого ж ти не готова собі пробачити?

– Якщо з моєю дитиною щось станеться. Я якраз і прийшла попросити тебе: Господи, спаси і сохрани його!

– Я тільки цим і займаюся, – серйозно сказав Господь. – Хіба я дав тобі привід засумніватися в моїй турботі?

– Ні, але … У цьому житті стільки всяких небезпек, поганого впливу, крутих поворотів! А у нього вік такий – все хочеться спробувати, всюди влізти, у всьому якось самоствердитися. Я дуже боюся, що його занесе на повороті, він вдариться, і йому буде боляче.

– Що ж, наступного разу він буде обережнішим, тому що на своїй шкурі дізнається, що таке біль, – відповів Господь. – Це дуже хороший досвід! Чому ж ти не хочеш дати йому навчитися?

– Тому що хочу позбавити його від цього болю! – Пристрасно вигукнула мати. – Ти бачиш – я завжди ношу з собою мішок соломи, щоб підстелити її там, де він може впасти.

– А впасти він може всюди … – задумливо відповів Господь. – Навіть з власного ліжка можна впасти, хіба ні?

– Ну так … Але ж є таке прислів’я – «знав би, де впасти, так соломки б підстелив». Ось я і намагаюся захистити його.

– І тепер хочеш, щоб я обклав його соломкою з усіх боків? Добре. Дивись!

І Господь миттю створив цілу купу соломи і кинув її в світ. Солома потрапила точно в ціль: вона кільцем лягла навколо сина тієї жінки, відгородивши його від усіх небезпек, від усіх негараздів, від усіх спокус, а заодно і від життя. Жінка бачила, як її син намагається рухатися то туди, то сюди, розсунути солому, пробратися крізь неї, але все марно: солома пересувалася разом з ним, готова, якщо що, пом’якшити удар. Син метався, пробував розірвати солом’яне кільце, впадав то у відчай, то в лють. А зрештою, він дістав звідкись сірники і підпалив солому. Спалахнуло полум’я, і ​​всю картину миттєво затягнуло димом.

– Синку! – Закричала жінка. – Синку, я йду на допомогу!

– Хочеш підкинути в багаття ще соломки? – Запитав Господь. – Май на увазі: чим більше соломки підстеляють батьки, тим сильніше бажання прорватися крізь неї за будь-яку ціну. Якщо ж це не вдасться, людина може і зовсім почати марнувати життя. Адже вона не буде знати, що таке біль, і що таке свобода вибору – теж …

– Але я не можу цього допустити! – Проридала жінка. – Мій мішок соломки врятує його!

– Ти думаєш, що це мішок соломи, але ти помиляєшся, – відповів Господь. – Насправді це – Мішок Проблем. Всі жахи, які тобі ввижаються, всі побоювання, які в тебе живуть, всі страхи, якими ти наповнена, знаходяться в цьому мішку. Все, про що ти думаєш і тривожишся, набирає силу і розростається, тому що ти даєш цьому енергію. Тому твоя ноша настільки обтяжлива, а твоя спина втомилася … Залиш цей мішок, дай сину свободу, а я подбаю про нього і захищу його!

 

Про  образу

 

Образа – це така маленька і дуже симпатична тваринка. З вигляду вона зовсім нешкідлива. І якщо з нею правильно поводитися, то шкоди вона вам не принесе.

Образа, якщо не намагатися її поселити в своєму будинку, прекрасно живе на волі і ніколи нікого не чіпає. Але всі спроби заволодіти образою, зробити її своєю, закінчуються завжди плачевно …

Звірятко це дуже маленьке і спритне, воно може випадково потрапити в тіло будь-якої людини. Людина це відразу відчує, тому що одразу стає прикро.

А звірятко кричить людині:

– Я ненавмисно попалося! Випусти мене! Мені тут темно і страшно! Я хочу до мами!

Але люди давно розучилися розуміти мови тваринок земних, особливо таких маленьких звіряток…

Є такі люди, які відразу відпускають образу. Але є й такі, які ні за що не хочуть її відпускати. Вони відразу називають Образу своєю і носяться з нею, як з найдорожчою іграшкою. Постійно думають про неї і навіть вночі прокидаються від великих думок про неї.

А образі все одно не подобається жити з людиною. Вона крутиться, шукає вихід, але сама вона ніколи не знайде шляху. Таке ось звірятко.

Та й людина теж стиснеться і ні за що не випускає вже свою Образу. Шкода віддавати. А звірятко то голодне і їсти йому дуже хочеться. Ось і починає воно потихеньку їсти людину зсередини. І людина відчуває це: то там заболить, то тут. Так болить, що сльози котяться з очей. Але оскільки вона не розуміє від чого це, то і не пов’язує це нездужання з образою. А далі людина звикає до неї від безвиході та Образа теж потихеньку звикає до свого господаря: їсть, росте, жиріє Образа і зовсім перестає рухатися.

Знаходить всередині людини що-небудь смачненьке, присмоктується і смокче і гризе. Так і кажуть про таких людей: «Образа гризе».

І, врешті-решт, Образа так приростає до людини, що стає її частиною. Людина з кожним днем ​​слабшає, а Образа всередині все товстішає і товстішає.

І невтямки людині, що тільки й треба – взяти і відпустити образу!

Нехай собі живе, в своє задоволення і буде знову маленькою, спритною і худенькою!

І людині без неї легше живеться, бо від Образи вона часто плаче і хворіє.
Образа – це таке маленьке звірятко. Відпусти його, нехай собі біжить до мами!

 

 

Вода — це не лише те, із чого складається людина, а й те, що допомагає їй думати.

Був проведений експеримент, під час якого 35 осіб розга­дували тести після легкого сніданку. Кілька учасників випило ще по пляшці води. Результати тесту засвідчили, що люди, які хотіли пити, не отримавши рідини, упоралися із завданням на 14 % гірше за інших.

Учені радять випивати склянку води тоді, коли завдання видається нездійсненним.

Спрага не обов'язково має бути сильною, ми можемо на­віть не підозрювати, що вода в певний момент звільнить деякі ділянки мозку для виконання роботи.

Попивши, ми відчуємо збільшення швидкості реакцій і те, наскільки просто сконцентрувати увагу.

 

КОНТАКТИ

  • 40024, м.Суми, вул. Прокоф`єва, 38
  • (0542) 63-55-86
  • (0542) 36-51-59 
  • email: shtc-pto@ukr.net
  • fax: 63-55-86

До нас можна доїхати: 

  • маршрутними таксі № 2, 9, 17а, 21, 51, 52, 53 
  • тролейбус №15, 15а