ДНЗ «Сумський хіміко-технологічний центр ПТО»

Загрозливої популярності серед підлітків набуває гра «Синій кит». У смертельної гри багато назв - «Тихий дім», «Море китів», «Розбуди мене о 4:20» тощо, але результат завжди однаковий – обірване юне життя і зламані горем батьки, які не розуміють, що ж змусило дитину звести рахунки з життям. Щоб уникнути фатальних наслідків, кіберполіція закликає батьків приділяти більше уваги дітям та їхній поведінці. 

Багато українських підлітків вже постраждали від суворих умов цієї гри. За правилами, дитина повинна виконувати різноманітні квести, що пов’язані із заподіянням собі шкоди у той чи інший спосіб. Упродовж гри підліток спілкується з так званим куратором. Насправді куратор – це професійний психолог, який схиляє підлітка до негативного мислення та знаходить спосіб маніпулювати дитиною. Він також повідомляє умови та час виконання квестових завдань. Саме куратору і звітує дитина, висилаючи фото та відео виконаного завдання. 

Гра складається з 50 завдань (квестів) – по одному на кожен день. Фінальне завдання – покінчити життя самогубством та зафіксувати момент смерті на камеру в режимі on-line. І якщо дитина відмовляється скоювати суїцид, шантажем та погрозами куратор примушує її до цього.

Аби підлітки не потрапили в такі групи, поліцейські радять батькам приділяти більше уваги психологічному стану дитини. Щоб уберегти дитину від небезпечної гри, варто проводити наступні дії: 

• регулярно перевіряйте шкіру дитини на наявність пошкоджень. У разі їхнього виявлення, з’ясуйте обставини, за яких вони з’явилися. Особливу увагу звертайте на пошкодження різного роду в формі кита; 

• перевіряйте акаунти дитини в соціальних мережах та групи до яких входить її акаунт; Перевіряйте вміст спілкування в приватних чатах. Обов’язково контролюйте те, які фото та відеофайли є в гаджетах вашої дитини. 
• звертайте увагу на коло спілкування дитини; 

• намагайтеся зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями; 
• по-дружньому спілкуйтеся з дитиною та ставтеся до неї з розумінням. 

В разі якщо батьки виявили, що їх дитина входить до кола учасників таких груп ми радимо: 

• одразу звернутись за кваліфікованої допомогою до професійного психолога (такі фахівці є у кожному навчальному закладі) та не залишати дитину без догляду на одинці; 

• повідомити про наявність такої групи до підрозділів Національної поліції України (телефон «гарячої» цілодобової лінії 102 – з мобільного – безкоштовно); 

• повідомити адміністрацію соціальної мережі про наявність таких груп для їх подальшого блокування (контакти розміщено на відповідному сайті) 

• заблокувати доступ дитини до соціальних мереж. 

ЯК ВЕСТИ СЕБЕ БАТЬКАМ? 

СІМ ПОРАД ВІД ПСИХОЛОГА 

1. Задайте дитині нейтральний питання - мовляв, чув / -а, що зараз популярна якась гра "Синій кит". І послухайте, що дитина вам розповість. Якщо він нічого про неї не знає - добре (тут головне не вдаватися в подробиці, щоб не розбудити в ньому цікавість). Якщо знає, уважно слухайте розповідь. Якщо в ньому повно подробиць і деталей, про які не пишуть в мережі, то є ризик, що ваша дитина вже в грі. Також має насторожити, якщо син чи дочка розказують про подружку (друга), що бере участь в грі - цілком ймовірно, що дитина бреше і грає сам.

2. Немає сенсу говорити, що такі ігри небезпечні - на підлітків це вже не діє. Набагато ефективніше сказати, що ними маніпулюють. Для них буде одкровенням, що людина, що загрожує їхнім рідним, швидше за все, хвора, і живе в іншому місті або навіть країні. І завдання так званого куратора - не вбити батьків, а змусити дитину виконати його волю. Дітей таке дуже протвережує! Розкажіть їм, що на маніпуляції "ведуться" всі - скільки дорослих несуть всі свої заощадження шахраям, які телефонують їм серед ночі і кажуть, що їхні близькі потрапили в біду! Покажіть дитині, що всі уразливі - для неї дуже важливо почути це від авторитетного дорослого. 

3. Завдання вашої розмови - навчити підлітка мислити критично і питати себе про мету тієї чи іншої вчинку, обмірковувати все, що з ним відбувається. 4. Багато батьків в паніці вирішують встановити тотальний контроль над дитиною - забрати телефон, закрити будинку і т.д. У цьому теж немає сенсу - в XXI столітті підліток, якщо захоче, завжди знайде гаджет і доступ в мережу. Чим більше його обмежувати, тим більше способів обійти заборони буде знаходитися. Ваше завдання - не контролювати, а дати підтримку, щоб дитина прийшла до вас з проблемою, а не приховував її до останнього. 
5. Зараз як ніколи важлива емоційний зв'язок з дитиною. Більше обіймайте його, розповідайте, що в його віці теж помилялися, встрявали в якісь небезпеки, і вам допоміг хтось із дорослих. Дитині важливо розуміти, що навіть його "ідеальні" батьки теж оступалися, і це нормально, так само як і нормально просити допомоги у інших. Якщо розумієте, що зараз дитина вас не сприймає, попросіть його говорити з тим з дорослих, кому він довіряє - шкільним психологом, родичем і т.д. 

6. Навіть якщо ви впевнені, що у вашій родині все добре, зайва пильність не завадить. Подібні ігри - той випадок, коли вторгнення в приватне життя сина чи дочки виправдані. Переглядайте їх телефони та сторінки в соцмережах - але тільки так, щоб він не дізнався про це! 

7. Якщо розумієте, що дитина таки в грі, Боже вас збав його лаяти. Проявіть інші емоції - заплачте, покажіть, як сильно ви засмучені і як за нього хвилюєтеся. Обов'язково підключайте тата - в такій ситуації чоловіче слово діє сильніше. У розмові з дочкою батьку треба знайти, за що її похвалити, а з хлопчиками краще говорити в дусі "Давай поговоримо як чоловік з чоловіком, що ми (саме ми!) можемо зробити в цій ситуації". Якщо тата немає, попросіть поговорити того, кому дитина довіряє - дядька, чоловіка сестри і т.д.

Контактні телефони: 

Цілодобовий телефон довіри психологічної допомоги 33-40-50 

(Центр психологічної допомоги на базі міської лікарні №5, розміщеної за адресою: м.Суми, вул. Марка Вовчок, б.2) 

Також можна звернутися за допомогою до дитячих психологів, що працюють на базах поліклінік, «дружніх до молоді»: 

- у Сумській обласній клінічній лікарні (психоневрологічне відділення) тел.реєстратури 66-21-31 

- у міській дитячій поліклініці по вулиці Івана Сірка (колишня Д.Коротченка) тел.: 66-18-98, 095-194-89-49 

Також на базі КУ СОПНД ведуть прийом фахівці: дитячий психолог, дитячий психотерапевт, дитячий психіатр (щоденно з 08:00 до 14:00) тел..:25-51-46 

Батьки, що виявили свою дитину в числі «гравців», можуть, не виходячи з дому, звернутися на офіційний сайт кіберполіції за адресою: https://www.cybercrime.gov.ua/ та заповнити форму зворотнього зв‘язку. 

Будьте уважними до своїх близьких! 

Бережіть своє життя, та життя і здоров‘я дорогих вам людей!

 

КОНТАКТИ

  • 40016, м.Суми, пр-т. Свободи, 38
  • (0542) 78-99-92
  • (0542) 78-99-90 
  • email: shtc-pto@ukr.net
  • моб: 066-290-47-45

До нас можна доїхати: 

  • маршрутними таксі № 2, 17а, 21, 51, 52, 53 
  • тролейбус №15, 15а